Turgut Öker’in tutuklanmasını kınıyoruz

Sayın Turgut Öker’in maksatlı bir şekilde tutuklanmasını üzüntüyle karşıladığımı ancak çok şaşırmadığımı belirtmek istiyorum. Avrupa’dan, Türkiye’den ve dünyanın dört bir yanından Alevilerin olaya gösterdikleri tepki artık Alevilerin şamar oğlanı gibi itilip kakıldığı günlerin geçmişte kaldığının ispatıdır. 2008 yılının Kasım ayında YolTV’de yayınlanan bir programda kendisine yönelik eleştirileri hazmedemeyen İzzettin Dogan’ın açtığı hakaret davasına dayanılarak yapılan tutuklamayı ve böyle bir olaya sebebiyet veren İzzettin Doğan’ı kınıyoruz. İzzettin Doğan’ın kendisini her eleştirene dava açacaksa bunun birkaç kişi ile sınırlı olmadığını, gerçekleri görebilen her Alevi hakkında dava açması gerektiğini bilmesi gerekir. Yıllardır sergiledikleri tutum ve yaptıkları ile Alevilik önünde engel teşkil eden Cem Vakfı ve İzzettin Doğan’ı artık toplumumuzu tanıması ve bağlarını bu grup ile kesmesi gerekir diye düşünüyorum.

Cem Vakfını ve maşası olduğu bu karanlık zihniyeti demokratlaştırmak, insanlaştırmak için uğraşıyoruz ama karşılık olarak gördüklerimiz ortada. Tüm bu olanlara Aleviler olarak verilecek en güzel tepki Pazar günü Kahramanmaraş’a akarak bu hareketin kişileri devre dışı bırakılarak veya gözdağı verilerek engellenemeyeceğini göstermeleri olacaktır. Ancak karşımızdaki toplumun insanlıktan ne kadar nasip aldığını biliyoruz. Bu yüzden Maraş’ta tedbirin elden bırakılmamasını, devlete ve güvenlik güçlerine kesinlikle güvenilmemesini şiddetle tavsiye ediyorum. Bu tutuklamanın Alevilerin ilgisini ve kalabalığını dağıtmak için yapılmış olabileceğini hesaba katarak, asıl eylemin Maraş’ta buluşmak olduğunun akıllardan çıkarılmamasını naçizane tavsiye ediyorum.

Kanada’da yaşayan Alevi toplumu olarak gelişmeleri Yol TV aracılığı ile takip ettiğimizi, cesur, dürüst ve dik duruşu ile bizim zamanımızın Hz. Hüseyin’i olarak gördüğüm Turgut Öker’in tutuklanmasını protesto etmek açısından yapılması planlanan tüm eylemlere elimizden geldiğince destek vereceğimizi bunu bir namus meselesi olarak gördüğümü bildirmek istiyorum.

Saygılarımla,

İrfan Gürel
Kanada Alevi Kültür Merkezi
Yönetim Kurulu Başkanı