Katliamın 34. yıldönümünde Maraş’ta OHAL

Maraş Katliamı’nın 34. Yıldönümü nedeniyle kentte yapılmak istenen yürüyüş Hükümet kararıyla yasaklanırken Maraş ve ilçeleri abluka altına alındı. Onlarca kentten gelen Alevi kurumları, DKÖ ve siyasi parti temsilcileri ise durduruldukları Narlı’da eylem yaptı.

23 Aralık 1978 tarihinde Maraş’ta yapılan katliamın yıldönümü nedeniyle Alevi Bektaşi Federasyonu’na bağlı Alevi kurumları temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda kişinin, Gar Meydan’ında yapmak istediği yürüyüş, İçişleri Bakanlığı’nın yasaklama kararı ardından engellendi.

Engelleme üzerine Maraş Belli Oteli önünde yapılan basın açıklamasında konuşan Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Selahattin Özel, Maraş’ta OHAL’i aratmayan görüntüler olduğunu belirterek, “Biz burada 34 yıl önce Maraş’ta yapılan katliamı unutmadığımızı, unutmayacağımızı ve katliama dikkat çekmek için yürüyüş yapmak istedik. Ama İçişleri Bakanlığı talimatıyla polisler arkadaşlarımızı engelliyor. Biz bunu kınıyoruz ve şimdi de Narlı beldesinde bulunan Alevi Kültür Dernekleri, onlarca kentten Maraş’a gitmek üzere yola çıkan Alevi kurumları, DKÖ ve siyasi parti temsilcileri ise Pazarcık’a bağlı Narlı beldesinde durduruldu. Yine İçişleri Bakanlığı genelgesine dayanılarak Maraş’a gitmeleri engellenen yüzlerce kişi Narlı’da oturma ve yol kesme eylemi yaptı.

-Cemevi’nde toplanan yüzlerce kişi, Maraş’a doğru yürüyüşe geçti. Narlı’nın çıkışına ulaşan kitlenin yol güzergahına çevik kuvvet polisleri tarafından barikat kuruldu. Kitle yürüyüş sırasında sık sık, “Maraş’ın hesabı sorulacak”, “Katil devlet hesap verecek”, “Baskılar bizi yıldıramaz”, “Yaşasın halkların kardeşliği” sloganlarını attı.

Uzun süre barikat önünde sloganlar atan kitle, karşılaştıkları engeli protesto etti.

Kurum temsilcilerinin asker ve polis yetkilileriyle yaptıkları görüşmede, geçişe kesinlikle izin verilmeyeceği belirtildi. Kurum temsilcileri bunun üzerine açıklama yapmak üzere Maraş’a gitme kararı alırken, kitleden de dağılmasını istedi. Ancak, gençler, bu karara tepki göstererek eylemi sürdüreceklerini belirtti ve ana yol üzerinde oturma eylemine başladı. Bir süre eylemlerini sürdüren gençler, “Maraş’ın yolunu gençler açacak”, “Faşistler halka hesap verecek” sloganını attı. Gençler, daha sonra Narlı merkezine doğru yürüyüşe geçti. Kitlenin anayol üzerindeki yürüyüşü sürüyor.

Narlı girişindeki bir başka grup da otobanda trafiği kesti. Eylem sırasında sık sık “Maraş’ın hesabı sorulacak”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Davamız mahşere kalmayacak” sloganları atıldı.
 
Buraya gelen PSAKD Başkanı Kemal Bülbül, anma nedeniyle Maraş’ın abluka altına alındığına dikkat çekti, “Açık bir AKP faşizmi ile karşı karşıyayız” dedi.
Yenilendi MARAŞ – Maraş Katliamı’nda yaşamını yitirenleri anmak için Maraş kent merkezindeki yürüyüşün yasaklanması ardından Narlı Beldesi’nde yapılmak istenen yürüyüş de asker ve polis barikatıyla engellendi. Pir Sultan Abdal Derneği Genel Başkanı Kemal Bülbül, “Değil 34 yıl 334 yıl da geçse her yıl Maraş’a geleceğiz. Ta ki devlet kendi gerçeğiyle yüzleşinceye kadar” dedi. Maraş Katliamı’nın 34. yıldönümünde Maraş’ta yaşamını yitirenleri anmak için bir çok il ve ilçeden Maraş’a gitmek isteyen kitle İçişleri Bakanlığı’nın talimatı gerekçesiyle asker ve polisler tarafından engellendi. Aralarında BDP Milletvekilleri Nursel Aydoğan, Erol Dora, Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Selahattin Özel, Pir Sultan Abdal Derneği Genel Başkanı Kemal Bülbül, Avrupa Alevi Bektaşi Konfedarasyonu Genel Başkanı Turgut Öker, Haci Bektaşı Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez’in yanı sıra yüzlerce kişi Narlı Cem Evi binası önünden ana caddeye çıkarak yürüyüşe geçti. “Maraş’tan Roboski’ye tüm katliamların hesabı sorulacak”, “34. yılında Maraş katliamını unutmadık unuturmayacağız, unutmak ihanettir”, “Maraş katliamını unutmayacağız” pankartları açan kitle, sık sık “Faşizme karşı omuz omuza”, “Gün gelecek devran dönecek katiller halka hesap verecek” sloganlarıyla yolu trafiğe kapattı. Yolda geçen araçlar kornalarla kitlenin yürüyüşüne destek verdi. Yaklaşık bir kilometre yürüyen kitlenin yürüyüşünü engellemek için polis barikat kurmak istedi, ancak kitlenin ısrarlı tutumu üzerine geri çekilerek, bu kez askerlerle beraber zırhlı araçlarla barikat kurdu. Yapılan görüşmeler sonuç vermeyince burada bir açıklama yapan Pir Sultan Abdal Derneği Genel Başkanı Kemal Bülbül, Gar Meydanı’nda sadece bir açıklama yapmak için geldiklerini ama tam bir OHAL uygulamasıyla karşı karşıya kaldıklarını söyledi. Yürüyüşe getirilen engellemenin “AKP faşizmi” olduğunu söyleyen Bülbül, “Bugün burada yapılan katliamı anmamıza, bu soykırımı anmamıza karşı yapılan faşizan bir tutumdur. İçişleri bakanlığından, Başbakan’a, valisine kadar son derece insani, son derece demokratik hakkımız engellendi. Ama 34 yıl değil 334 yılda geçse biz bu katliamı unutmayacağız, unutturmayacağız. Biz her yıl Maraş’a geleceğiz. Ta ki devlet gerçeğiyle yüzleşinceye kadar” dedi. Yapılan açıklamadan sonra, kitle uzun bir bekleyişin ardından Narlı Beldesi’ne geri dönerek Narlı Cemevi’ne geçti.