Dünya’daki en büyük Alevi örgütlenmesi toplanıyor…

Avrupa’daki 13 farklı ülkede kurulan 250 Alevi Kültür Merkezi yöneticileri, 6 – 7 Şubat 2010 tarihleri arasında AABK 3. Olağan Genel Kurulu’nu gerçekleştirmek üzere Köln’de bir araya gelecek.


Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu’nun 3. Olağan Genel Kurulu ile ilgili geri sayım hızlandı. Avrupa’daki tüm Alevi kurum yöneticilerinin bir araya geleceği Genel Kurul, katılımın yoğunluğu bakımından bir ilk olacak. Avrupa’daki 13 farklı ülkede kurulan yaklaşık 250 Alevi Kültür Merkezi’nin beser temsilciyle katılacağı Genel Kurul, gerek Avrupa gerekse dünyadaki Aleviler adına yapılan en kapsamlı Genel Kurul olması bekleniyor.


Öker: “Aleviler kendi açılımlarını yapacaklar”

Genel Kurul öncesi Alevilerin Sesi Dergisi’ne açıklamalarda bulunan Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Genel Başkanı Turgut Öker, yapılacak genel kurulun gerek nicelik gerekse nitelik açısında oldukça geniş kapsamlı bir katılımla gerçekleştirileceğini söyledi. Genel Başkan Öker, “Üçüncüsü gerçekleştirdiğimiz genel kurulda ilk defa federasyonların delegeleri dışında konfederasyon çatısı altında bulunan tüm ülkelerdeki AKM’lerimize davetiye gönderdik. Amacımız katılımı geniş bir tabana yayarak, ‘temsili demokrasinin’ yaratacağı bürokratik havadan örgütümüzü uzak tutmaktır. AKM yöneticilerimiz ile yüz yüze gerçekleştireceğimiz bu iletişim ortamı pozitif anlamda önemli gelişmelerin ilk adımı olmasını bekliyoruz” diye konuştu.

Türkiye’deki Alevi toplumunun sorunlarının da tartışılacağını belirten Öker, demokratik bir ortamda yaşayan Avrupalı Alevilerin, sorunların tespiti ve çözüm yolları konusundaki tecrübeli olduklarına dikkat çekti. Avrupa’da yakalanan ‘birlikte hareket edebilme’ yetisini Türkiye’de de örnek alınmasını istediklerini ifade eden Öker, “Alevilerin sorunları iyi analiz eden Alevi örgütleri, açılım konusunda en sağlıklı kararı vereceklerdir” şeklinde konuştu.

İki gün sürmesi planlanan AABK Genel Kurulu’nda ilk gün, Avrupa’daki Alevi hareketinin sorunları ve çözüm önerilerinin yanı sıra önümüzdeki döneme ilişkin projeler hakkında görüş alışverişinde bulunulacak. Genel Kurul’un ikinci gününde ise 2010 – 2013 döneminde Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu’nda göreve alacak yönetim kurulu üyeleri belirlenecek.

NOT : Bu toplantıya kültür merkezimizden Yönetim Kurulu Başkanı sıfatıyla İrfan Gürel katılacaktır.