Cemevi Projesi

Şubat 2005 tarihinde bir dizi etkinliğe katılmak üzere Toronto’ya gelen ozan-dede Dertli Divani’nin yapıcı katkıları ile Toronto’da yaşayan Alevilerin sahip olacağı bir cemevi görüşü ortaya atılmıştır. 12 Şubat 2005 tarihinde gerçekleştirilen Görgü Ceminde konu orada bulunan canlara açıklanmış ve bu konuyu yönetmek için 12 kişiden oluşan bir alt yönetim seçilmiştir. Seçilen bu kişilerin değişik tarih ve yerlerde yaptıkları toplantılarla şu ana kadar yaklaşık 100,000 Kanada doları toplanmıştır. Toplanan bu para sadece herkesin verebileceğini belirttiği miktarların toplamıdır. Gerekli banka işlemleri tamamlanıp bu konu için özel bir hesap açılacak ve belirttiği miktarı çekle vermek isteyenler için hesap ismi ileriki tarihlerde duyurulacaktır. Kararlaştırlan miktarların Nisan sonunda toplanması planlanmaktadır. Grup üyeleri başta Montreal olmak üzere Alevi toplumunun yoğun olarak yaşadığı diğer kentlerede giderek oradaki canların nasıl katkıda bulunabileceğini araştıracaklardır. Bu arada Cemevi Projesi için görevlendirilen grup avukatlarla, Cemevi olmaya müsait bina satımı ile ilgilenen emlak büroları ile ve gerekli devlet daireleri ile görüşerek konuyu araştırmaktadır.

Amaç toplanabilecek miktar belli olduktan sonra mümkün olan en iyi Cemevini toplumumuzun hizmetine sunmaktır. Toplantı salonu, kütüphane, derslik, mutfak ve mümkün olursa düğün, nişan, yaşgünü gibi olayların yapılabileceği bir salona sahip bir yer alınması hedeflenen planlar dahilindedir. Ayrıca alınacak binada kiraya verilip derneğe maddi katkı sağlayabilecek bölümlerin olmasının iyi olacağı yönetimin ve toplumun genelinin fikir birliğine vardığı bir diğer özelliktir.

Tüm toplumumuza sayısız imkanlar sağlayacak böyle bir Cemevinin oluşturulabilmesi için herkesin duyarlı olmasını, olaya sahip çıkmasını, konudan haberi olmayan kişilere ulaşmasını, bu olayı olursa iyi olacak şeklinde değil olması şart bir konu olarak düşünmesini saygıyle rica ediyoruz.

Konu hakkında gelişmeler bu sayfadan toplumla paylaşılacaktır