Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu 3. Olağan Genel Kurul Toplantısı

Bazılarınızın bildiği gibi 6-7 Şubat tarihlerinde Almanya’nın Köln şehrinde gerçekleşen Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu 3. Olağan Genel Kuruluna katıldım. Öncelikle böyle bir toplantıya katılabilmem için destek veren Yönetim Kurulu’ndaki arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Alevi dünyasının birçok tanınmış siması ile tanışma ve görüşme fırsatı buldum. Bu bağlantıları önümüzdeki dönemde kullanabilirsek bu toplantının buradaki örgütlenmemize de büyük faydalar sağlayacağını düşünüyorum. 

Toplantının sloganı ‘Birlikten Kuvvet Doğdu’ idi ve tüm samimiyetimle belirtmeliyimki 17 ülkeden 250 Alevi Kültür Merkezi yöneticisinin oluşturduğu tablo bunu tam anlamıyla ispatlıyordu. Sadece yönetici konumunda bulunan insanların, araştırmacıların, yazarların ve yabancı siyasetçilerin alındığı salonda yaklaşık 750-800 kişi bulunuyordu. Yabancı siyasetçilerin Alevilik hakkında yaptıkları övgü dolu konuşmalar onur verici idi. Toplantıya en uzak mesafeden katılan kişi olarak bana gösterilen samimi saygı ve ilgiden temsil ettiğim insanlar adına gurur duydum. Ayrıca bize duyulan saygıya layık işler yapabilirsek çok uzağında bulunduğumuz Alevi dünyasına çok güzel katkılar sağlayabileceğimizi farkettim. 

Genel olarak Alevi toplumunun durumunun değerlendirilmesinin ve örgütlenmelerin sorunlarının tartışılmasının ardından, bundan sonra yapılacak projeler hakkında salonda bulunanlar bilgilendirildi. Federasyonun ve YolTV’nin geçen dönem yaptıkları, yaşadıkları zorluklar, çalışmaların kalitesini daha da arttırmak için yapılması düşünülenler açıklandı. Yaklaşık 12 saat süren ilk gün görüşmeleri tamamlandı ve ertesi gün Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu’nun yeni yönetimini belirlemek üzere seçim yapma kararı alındı. İkinci gün birkaç saat süren konuşmaların ardından katılan her ülkenin federasyon temsilcileri yeni Konfederayon yönetimini seçmek için toplandı. Benim de katılma fırsatı bulduğum toplantı sonrasında istisnasız tüm ülkelerin söz hakkına sahip olacağı ve katkısını sunabileceği bir yönetim kurulu ve alt komisyonlar seçildi. 

Beni en etkileyen durum ise biribiri ile hiç tanışmamış insanların saniyeler içinde bir aile sıcaklığında ve rahatlığında dostluklar oluşturabilmesi idi. Bir ailenin yıllardır birbirini görmemiş fertleri gibi herkesin bir anda kaynaştığını görmek bana anlatılması imkansız duygular yaşattı. En kısa zamanda, Almanya’da bulunduğum sürede gördüklerimi, edindiğim bilgileri ve naçizane görüşlerimi buradaki yönetici arkadaşlarımla ve toplumumuzla paylaşacağım. Kurum olarak ve şahsen yapabileceğimiz çok şey olduğuna ve bunları gerçekleştirmek için bir an evvel kollarımızı sıvamamızın gerekliliğine inanıyorum. Avrupa ve Türkiye’deki dostlarımızın yürek dolusu selamlarını sizlere iletmek istiyorum.

Saygılar,

İrfan Gürel
Kanada Alevi Kültür Merkezi
Yönetim Kurulu Başkanı