Aşuremizi paylaşmaya bekliyoruz

Kıymetli Canlar,

Muharrem Ayı boyunca, oruç tutan cümle canların oruçlarının, bu süre içerisinde hizmet yürüten Dedemizin, Zakirlerimizin ve gönüllü hizmet eden canlarımızın hizmetlerinin Hakk katında kabul olmasını diliyoruz.

Derneğimize gelerek lokmalarını bizlerle paylaşan canlarımıza teşekkür ediyor birliğimizin artarak devam etmesini diliyoruz.

23 Eylül 2018 Pazar günü 01:30pm de “AŞURE LOKMASI” dağıtacağız. Tüm cümle canları lokmalarımızı paylaşmaya davet ediyoruz.

Ayrıca, North York bölgesi Belediye Meclis Üyesi Mr. Anthony Perruzza‘da derneğimizde bizlerle birlikte olacaklar.

AŞURE NEDİR ?
Aşure’nin Alevilik’teki anlamı, manası ya da asıl gerçekliği, “Sırrı” nedir? Bu “Aşure” ya da Şirin Çorba‘nın özelliğinde gizlidir.

Öncelikle, Alevilik acıyla sevinci, yasla eğlenceyi birbirine çok yakın görür. Acı da elem de yaşamın içinden ve doğasından gelir, paylaşılarak yaşamın doğal döngüsünün olağan sürdürülmesine çalışır. Örneğin ; ölüm ve cenaze “canın canana teslimi, sevgiliye yolculuğudur” ve Mevlana’nın ağzından ifadesiyle “Düğün Gecesi (Şeb-i Arus)”dir. Bu anlamda aslında bir bayramdır.

İşin zahir kısmı Şah Hüseyin ve Ehl-i Beyt’in şehadet yoluyla şehitler ve gençler serdarı olarak Hakk’a kavuşmaları, Şah Zeynel Abidin’in hayatta kalarak Alevi toplumunun kurtuluş, ideal toplum ve insanlık ütopyasını ve ümidi canlı tutmasıdır.

Batın yani öz kısmına gelince Aşure’nin yapısal özelliğinin aslında bir Alevilik ve Alevi toplum tanımı ihtiva etmesidir.

İzah edersek; Aşure, aynı yemekte düşünülemeyecek, birbirinden farklı renk, koku ve tatta birçok malzemenin, yiyeceğin bir araya getirilerek CEM olması, SEVGİ kazanında, MUHABBET kepçesiyle harmanlanması ve İNANÇ ateşiyle PİŞMESİ sonucu hazırlanan HAK LOKMASIdır. Hazır olduğunda, yani “hamlıktan çıkıp piştiğinde” tadından yenmez bir GIDA olur. Günümüz yezitlerinin dedikleri gibi “bir tatlı değil...”

Bu vesileyle bugünden itibaren evlerimizde, derneklerimizde ve ocaklarımızda pişirilen Aşure ya da Kürtçesiyle Şorbe Şirin, Kerbela şehitlerinin, devrim ve insanlık şehitlerinin, tüm Hakk’a yürümüşlerimizin aziz ruhları/canları aşkına kabul ve makbul olsun.

Dertlere deva, hastalara şifa olsun.
Hakk kabul eylesin.

Aşk ile…

KANADA ALEVİ KÜLTÜR MERKEZİ ve CEMEVİ
KANADA ALEVİ KADIN KOLLARI
KANADA ALEVİ GENÇLİK KOLLARI