Bir gece gelip ansızın işaretlediler mi?

Adıyaman’ın Karapınar ve Yunus Emre Mahallelerinde Alevilerin yaşadığı evler “şimdilik işaretlendi!”

26 Şubat’ı 27 Şubat’a bağlayan gece “meçhul şahıslar” Adıyaman’ın Karapınar ve Yunus Emre Mahallesinde yaklaşık 50 evin kapısına işaret koydular. Adıyaman Valiliğinin konuya ilişkin yaptığı açıklama gayri ciddidir. “Bunu yapan bir çocuk da olabilir” diyen Adıyaman valisi konunun önemini ve ortaya çıkabilecek vahşeti sıradanlaştırıyor.

Özellikle son günlerde başta Sayın Başbakan, İçişleri Bakanı ve hükümet yetkilileri olmak üzere kullanılan dil son derece sorumsuz ve nefret söylemi içeren cümlelerle doludur. İstanbul’da “Hocalı Katliamı Anması” adıyla yapılan mitingde Türkiye’de bir devlet politikası olarak ötekileştirilenler açıkta tehdit edilmiştir. Oysa “yeni anayasa” tartışmalarının yapıldığı bu günlerde Türkiye’deki çok kimlikli, çok kültürlü, çok inançlı doğal yapıyı tehdit etmek “bir gece ansızın gelebiliriz!” demek nefret söyleminden öte bir insanlık suçudur.

12 Eylül faşizmini kurgulamak ve çok kimlikliliği ortadan kaldırmak için yapılan Maraş katliamı öncesinde de Alevilerin “evlerine kırmızı çarpı işareti” konmuştu. Adıyaman’daki bu saldırı asla küçümsenemez.

Dersim Katliamı için “gerekirse ve devlet literatüründe böyle bir şey varsa ben özür diliyorum!” diyen başbakan açıkça “dindar gençlik ve yeni eğitim modeli” tartışmalarında kışkırtıcı ve hedef gösterici bir dil kullanmaktadır. Biz “gerekirse” dilenen sıradanlaştırılmış, sulandırılmış ve politik taktik malzemesi yapılan “Özürlerin” soruna çözüm olmak yerine daha büyük sorunlara yol açacağını düşünüyoruz. Bu güne kadar hiçbir katliamın sorumluları ortaya çıkarılmadığı gibi Alevilere dönük sistematik katliamların sorumluları hiç “bulunamadı!” 13 Mart 2012 Salı günü Ankara’da görülecek olan Madımak Katliamı davasında canlarımızın katilleri için “zaman aşımı” istenirken Adıyaman’da yeni katliam provaları yapılıyor. Adıyaman’da kapılara işaret koyanlar “nasıl olsa zaman aşımından davalar düşüyor” diye düşünerek 50’ye yakın evin kapısını işaretliyorlar.

Adıyaman’ın yerel yöneticilerini, içişleri bakanını, başbakanı ve hükümeti sorumlu davranmaya gerekli önlemleri almaya ve bu saldırıyı yapanları bulmaya davet ediyoruz.

29 Şubat 2012

Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Yönetim Kurulu